Hoppa till innehållet

Statistik · 2025

Viltolyckor per kommun och län

Viltolyckorna på väg under ett helt år, kommun för kommun och djur för djur, så som de rapporterats till Nationella viltolycksrådet.

Under 2025 rapporterades 70 446 viltolyckor på väg i Sverige, alltså i snitt 193 om dagen. 48 524 av dem var med rådjur, 8 878 med vildsvin, 6 518 med hjort och 5 437 med älg. Flest olyckor hade Norrtälje, Uppsala och Linköping.

Per län

LänTotaltRådjurVildsvinHjortÄlg
Västra Götalands län11 7158 6191 592675730
Skåne län7 3043 9361 2671 704128
Stockholms län6 1984 822741362225
Kalmar län4 5422 983683553194
Östergötlands län4 1882 2626591 114110
Uppsala län3 7772 745660193132
Värmlands län3 6923 06215774380
Jönköpings län3 4502 57134884388
Södermanlands län3 4401 771626830165
Kronobergs län2 7941 82357551279
Örebro län2 7611 907363279190
Dalarnas län2 6362 2176828304
Hallands län2 4581 605464148195
Västmanlands län2 0321 46724720494
Gävleborgs län1 9911 712544199
Blekinge län1 7911 19737314040
Jämtlands län1 6471 113039468
Västerbottens län1 233752019433
Västernorrlands län1 076790117251
Norrbottens län98743700532
Gotlands län734733000

Per månad

Flest i november och oktober, och en andra topp i maj. Varje kommunsida visar kommunens egna värsta månader.

  • Januari6 169
  • Februari4 184
  • Mars3 991
  • April4 277
  • Maj6 452
  • Juni5 638
  • Juli4 785
  • Augusti5 092
  • September5 496
  • Oktober8 490
  • November9 013
  • December6 859

Längs E-vägarna

Olyckor som rapporterats närmare vägen än 200 meter, räknat av oss ur olycksplatserna.

VägViltolyckorPer mil
E1888718,4
E2067518,3
E666612,8
E1444112,4
E41 5079,3
E451 1557,5

Milen med flest viltolyckor

  1. E4 i Sigtuna: 46 viltolyckor på 10 km
  2. E4 i Botkyrka: 43 viltolyckor på 10 km
  3. E45 i Lilla Edet: 43 viltolyckor på 10 km
  4. E4 i Stockholm: 42 viltolyckor på 10 km
  5. E45 i Sunne: 40 viltolyckor på 10 km
  6. E4 i Gävle: 37 viltolyckor på 10 km
  7. E18 i Örebro: 37 viltolyckor på 10 km
  8. E20 i Eskilstuna: 36 viltolyckor på 10 km
  9. E4 i Upplands Väsby: 35 viltolyckor på 10 km
  10. E20 i Lerum: 35 viltolyckor på 10 km

Alla 290 kommuner

PlatsKommunTotaltRådjurVildsvinHjortÄlg
1Norrtälje1 2779312424649
2Uppsala1 1769061774431
3Linköping88542112830523
4Kristianstad87042014625713
5Västervik8463577535834
6Västerås7845018017420
7Jönköping775622553249
8Gotland734733000
9Nyköping71636411021123
10Hässleholm69335018510624
11Växjö6864241591667
12Enköping6774441169020
13Eskilstuna6474111533540
14Örebro642490614641
15Kungsbacka6284061541048
16Borås607450961040
17Göteborg60450676015
18Stockholm5975781042
19Oskarshamn58629112912723
20Östhammar571392145127
21Sjöbo5672101342110
22Norrköping564413952915
23Karlskrona5533571223812
23Karlstad55347022750
25Strängnäs5523041535240
26Ljungby550390721264
27Halmstad5312911128331
28Lund508182542560
29Alingsås49421810815015
30Gävle49242932126
31Värnamo486358571054
32Tierp485355106114
33Kalmar47636670511
34Uddevalla46738642429
35Åtvidaberg45882193550
36Arvika45638717546
36Borgholm456440102
38Flen4492206613323
38Mark449330721531
40Falköping44832770046
41Ronneby44629296477
42Falkenberg443277814533
43Motala442282885316
43Tingsryd4422571371329
45Katrineholm4271976414014
46Skövde42334129740
47Finspång414156472043
48Södertälje412271595720
49Varberg40831947330
50Falun4043603531
51Nybro37224795321
52Östersund3672780974
53Gislaved36326435656
54Haninge361247563124
55Alvesta35023972425
56Sundsvall3492931445
57Säffle346299151318
58Ulricehamn34225741430
59Sigtuna337271321220
60Österåker33625661513
61Sala33426747412
62Svedala33316860920
62Vetlanda33323145443
64Lidköping329263411013
65Tanum32627421129
66Sunne3252874329
67Hallsberg317150491097
68Mölndal31622871112
69Emmaboda314174100730
70Värmdö31324114921
71Torsby3122540253
71Trollhättan31222535429
73Hultsfred31022944226
73Vänersborg310249251817
75Karlshamn3082138407
76Vimmerby307219501217
77Heby30625332313
77Krokom3062190875
79Ekerö30420968716
79Lindesberg30423831032
79Nynäshamn304198761214
79Ängelholm304142471005
83Kristinehamn301220421325
84Nässjö30022327637
85Skellefteå2962220162
86Helsingborg29120417553
86Huddinge291270609
86Mörbylånga291284010
86Umeå2912250553
90Eslöv28812774753
91Sandviken281265608
92Askersund277174454211
93Orust2762601014
94Kungälv27521742115
95Åre2741840582
96Kinda269139417511
97Kumla268189481415
98Höör26617550285
98Klippan26613759575
100Nacka2622150433
101Uppvidinge25719426131
102Tidaholm25617351328
103Sölvesborg25518118492
103Vara255191321913
105Bollnäs2542283120
106Knivsta25320331216
106Älmhult25315556332
108Vingåker252722214510
109Östra Göinge251126505414
110Hagfors2501954346
111Söderköping248173313112
112Mönsterås24716629338
113Bengtsfors246172312320
113Skara246168431712
115Mjölby2421794559
116Hörby23715249283
116Vårgårda237159402115
118Tomelilla23612849530
119Ystad23412633690
120Götene23310351169
121Söderhamn2311896032
122Olofström22915453612
123Hedemora22819910017
124Hylte22715436234
125Rättvik2241932424
126Eksjö222155291520
127Laholm22115834519
127Mariestad221176221013
129Lerum21816237117
129Ludvika21818411319
131Hjo21611942458
131Hudiksvall2161841126
131Munkedal21617922014
134Karlskoga21515384211
135Håbo21412038524
135Härryda21414649018
135Torsås21412267116
138Vallentuna2131544269
139Trosa2109125837
140Avesta20917418014
141Mora2021510051
142Årjäng2011654130
143Leksand1981746117
144Härjedalen19611701162
145Arboga195135381110
145Botkyrka1951771107
147Borlänge194178366
147Valdemarsvik19411024536
149Mellerud1931671529
150Simrishamn19212637200
151Svenljunga19112839220
152Grästorp1909641429
153Berg1871190166
153Lekeberg18714226118
155Stenungsund18614724212
156Örnsköldsvik1841170263
157Köping1801353437
158Herrljunga1791293548
159Ale17510730299
159Kil1751391789
161Svalöv1747530576
161Vaggeryd17413313226
163Strömstad17314810210
164Lilla Edet172106411312
164Upplands-Bro17211013444
166Trelleborg1661411190
167Skurup1649521410
167Sotenäs16410033179
169Strömsund163960161
170Osby1629041321
170Åmål1621418010
172Habo16013311214
172Ljusdal1601330125
172Lysekil1601453111
172Smedjebacken1601397311
176Luleå159960060
177Färgelanda15811721316
177Sollefteå158890463
179Nora15611227214
179Ödeshög156925706
181Tranemo15412812014
182Bromölla15310725160
183Filipstad1511267018
184Eda1501210821
185Grums148127948
185Örkelljunga14882321514
187Aneby14510322213
187Malung-Sälen1451071037
187Markaryd1459821024
190Tranås1449824117
191Gnesta1437825317
192Piteå138980038
193Upplands Väsby1371062262
194Höganäs136861411
195Tjörn1341170710
196Malmö1339315100
197Boxholm132824046
198Degerfors1317530204
199Töreboda1309322410
200Forshaga12910013214
200Ydre129883403
202Boden126660058
203Ånge125980222
204Lycksele124550069
205Högsby123882346
206Dals-Ed120961516
206Gnosjö120916220
208Sävsjö1198513218
209Karlsborg1187627112
210Täby117106900
211Tibro112842215
212Gagnef111101054
212Lessebo111663227
212Vellinge111100230
215Laxå1106825214
216Mullsjö1097511021
217Skinnskatteberg1088010116
218Ovanåker107930013
219Hallstahammar10695452
220Orsa104710131
221Hofors101826013
222Kramfors100650328
223Fagersta9584704
223Älvkarleby95721507
225Hällefors926910012
226Storuman90250161
227Tyresö88540340
228Bollebygd866014012
228Säter8675703
230Nykvarn84651234
231Nordanstig83560024
231Storfors83693010
233Surahammar82615212
233Vansbro82690012
235Härnösand80670211
235Timrå80610019
237Essunga7960955
237Vaxholm79611215
239Bräcke78530222
239Gullspång784018118
239Sollentuna7874210
242Ragunda76470226
243Norberg7558818
244Kiruna74180054
244Älvsbyn74400032
246Kungsör73511433
246Salem7367203
248Järfälla7268400
249Landskrona7159501
249Älvdalen71420027
251Arjeplog6790056
252Kävlinge6646923
252Ockelbo66530012
254Hammarö6558042
255Gällivare62110051
255Ljusnarsberg62473111
257Sorsele59110047
257Åstorp59329180
259Jokkmokk58170039
260Partille5747901
261Bjuv56307190
261Vilhelmina56320024
263Vadstena55451000
264Perstorp5438823
265Robertsfors50320115
265Vindeln50300020
267Munkfors4745011
267Nordmaling47250118
269Oxelösund4434801
270Haparanda43220021
270Åsele43240018
272Båstad4231353
272Danderyd4241100
272Kalix42150026
275Pajala41140027
276Arvidsjaur40100029
276Norsjö40200020
278Staffanstorp3930421
279Överkalix3790027
280Lidingö3231010
281Dorotea2621005
281Lomma2623000
281Övertorneå26120014
284Vännäs2314009
285Bjurholm22120010
286Solna2121000
287Malå1640012
288Burlöv85000
288Öckerö88000
290Sundbyberg10000

Platsen räknas bland alla 290 kommuner, också när du har valt ett län. Kommunens namn leder till dess sida, där viltolyckorna står tillsammans med halkprognosen och när det är gryning och skymning.

Så räknas siffrorna

Siffrorna är viltolyckor på väg under hela 2025, så som de rapporterats till Nationella viltolycksrådet. En olycka räknas en gång, även när flera djur var inblandade. I kolumnerna för varje djur räknas de olyckor där det djuret var med. En olycka med både rådjur och vildsvin finns alltså i båda kolumnerna, men bara en gång i totalen. Hjort är dovhjort och kronhjort tillsammans. Totalen innehåller också de olyckor med andra arter som viltolycksrådet registrerar, så kolumnerna blir inte riktigt lika med totalen.

Kommunen är den som står i rapporten. Summan per län och för hela landet har vi räknat ihop själva.

När och var det händer

Enligt Nationella viltolycksrådet sker flest viltolyckor i oktober och november, och flest mellan kl. 6 och 7 på morgonen. Det är alltså nu, när mörkret kommer tidigt och djuren rör sig i gryning och skymning, som risken är störst. Kommunsidorna under Halkprognos visar när gryningen och skymningen är i dag där du bor.

Vad du ska göra om du kör på ett djur, och varför du ska markera platsen och ringa 112, står i guiden viltolycka: så gör du. Hur du ser och syns i mörkret står i mörkret på vägen.

Källor

Uppgifterna har hämtats från Nationella viltolycksrådet, www.viltolycka.se. Summeringen per län och land är vår egen.